Turki pripravljajo operacijo v severnem Iraku
By Jin on Oct 9, 2007 in Zunanja politika
Po napadih na turške vojake v preteklih dneh, je pritisk na turške oblasti, da nekaj storijo s kurdsko nevarnostjo, še narasel. Grožnje turških generalov, da bodo posredovali v severnem Iraku so že stare in dobro znane. Predvsem Američani so temu nasprotovali, saj je kurdski del Iraka še najbolj miren in edina zgodba o uspehu, turško posredovanje pa bi še zapletlo situacijo. Vprašanje je tudi, kaj bi se zgodilo, če bi turški vojaki v svojem preganjanju kurdskih upornikov skupine PKK naleteli na ameriške vojake.
Turška vlada je parlament zaprosila za avtorizacijo morebitnega posredovanja. Sile, o tem ne gre dvomiti, so že pripravljene, pripravljene so bile že pred kar nekaj časa.
Vse še ni izgubljeno, kajti Turki si vsekakor želijo s pogajanji doseči svoje, to je konec podpore kurdskim upornikom na svojih tleh. Zavedajo se, da tudi s posredovanjem ne morejo do konca uničiti svojih nasprotnikov. To jim ni uspelo že v prejšnjih takšnih napadih. Videli bi tudi radi, da bi kaj storili njihovi zavezniki Američani, ki pa se tega otepajo, ker dobro vedo, kakšne bi bile posledice. Raje kupujejo čas, kar pa ne bo možno dolgo nadaljevati, ker se pritisk v Turčiji veča.
Pred ameriškim napadom na Iran lahko doživimo še turško posredovanje v Iraku.
viri:
Jinko, daj pridi nas kaj pogledat na pkc forume (forumipkc.mojforum.si).
Lp, Jakačan
Pogrešam debato s tabo en vivo …
Jakačan | Oct 11, 2007 | Reply